Виставки - Українські учні А.І.Куїнджі: Віктор Зарубін та Євген Столиця
Кiнець: 31 липня 2017, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей

Живопис із колекції музею

2016 рік ознаменовано низкою ювілеїв видатних майстрів образотворчості, чиї твори знаходяться в зібранні ХХМ – П.Левченка (1856-1917), М.Беркоса (1861-1919), Г.Нарбута (1886-1920), П.Мартиновича (1856-1933). З нагоди цих ювілейних дат експоновано кілька виставок, що знаходяться в експозиції відділу.

Нині широкому загалу вперше представлено творчий доробок В.Зарубіна (1886-1930) та Є.Столиці (1870-1929) – українських учнів славетного живописця А.І.Куїнджі (1841/2-1970), академіків живопису.

Невелику виставку – дев’ять робіт вперше представлено в такому об’ємі. До цього епізодично було експоновано тільки кілька робіт В.Зарубіна. Так сталось, що ці майстри, зазнавши слави і популярності за життя, обидва – академіки живопису, виявились нині майже забутими.

Інтерес до їх творчості набув імпульсу в останні роки, коли з’явилась низка публікацій, присвячених їх мистецькому доробку, якому притаманне характерне для учнів А.Куїнджі збереження і подальший розвиток лірико-поетичної спадщини романтизму, головного напрямку української національної школи пейзажу. Як вважають мистецтвознавці, і Зарубін, і Столиця були дуже різними в своїй живописній манері. Про учнівство в Куїнджі нагадує лише використання світла як основного чинника пленерного письма.

Практично невідомий широкому загалу життєвий і творчий шлях Віктора Івановича Зарубіна (1866-1928) – уродженця Харкова, сина відомого в Харкові лікаря, зав. кафедрою Харківського університету, професора Івана Кіндратовича Зарубіна.

Мистецтвознавці відзначають, що мистецький почерк Віктора Зарубіна позначено певним «полістилізмом»: крім впливу А.Куїнджі, відчутно ремінісценції символізму, стильових напрямків рубежу ХІХ – поч. ХХ ст. Представлені на виставці роботи повністю відповідають цій характеристиці.

Досить успішним був і шлях у мистецтві Євгена Столиці. Його картини (тоді ще студента АМ) купує П.М.Третьяков, він здобував медалі престижних Міжнародних виставок, брав активну участь у європейському художньому житті.

Роботам Євгена Столиці були притаманні свіжість натурного враження і швидкість виконання – як правило, не більше п’яти днів, за етюдами, яких він писав дуже багато.

Незважаючи на роки забуття, нині, завдяки колекціонерам і шанувальникам живопису, творчість Віктора Зарубіна і Євгена Столиці знову викликає інтерес.

У Харкові зберігся фамільний особняк родини Зарубіних (вул.Конторська, 3), в Національному університеті ім. В.Н.Каразіна збережено добру пам’ять про його батька, І.К.Зарубіна, декана медичного факультету, та брата, лікаря-дерматолога Валентина Івановича Зарубіна, також відомого медика.

Зарубін В.І. Вітряки