Постійні експозиції - Українське та російське мистецтво XVI - поч. ХХ ст.
Українське та російське мистецтво  XVI - поч. ХХ ст.
Українське та російське мистецтво XVI - поч. ХХ ст.
Початок: 01 серпня 2016, 10:00
Кiнець: 31 грудня 2017, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей
Тип: Постійні експозиції

Художня колекція Харкова починає свій літопис з 1805 року, коли був заснований Імператорський Харківський університет. Ініціатор його заснування, український просвітитель, громадський діяч Василь Каразін для малювальних класів вищого навчального закладу особисто придбав у Петербурзі зібрання графіки західноєвропейських художників, що поклала початок колекції художніх творів у Харкові.Фонд харківської колекції, що формувався в продовж півтора століття, був різним за складом: фонди університетського Музею витончених мистецтв та старожитностей (1835) та Харківського міського художньо-промислового музею (1886). Регіональний і загальнодержавний смак колекціонерства зображав загальноприйняті колекційні тенденції - спочатку західноєвропейське, потім вітчизняне мистецтво, східні раритети, ікона.

Федуско із Самбора. Благовіщення. 1579. Західна Україна. У рідкісної (підписаній автором), іконі виявлена характерна для ХVІ ст. загальноєвропейська орієнтація на мистецтво й архітектуру італійського Відродження. Складки убрань архангела Гавриїла і Діви Марії нагадують лінії гравюри, а зображення персонажів пов'язане з народною місцевою традицією. Орнаментований фон ікони виконаний прийомом тиснення по сирому левкасу - специфічному грунту, яким покривали її дерев'яну основу.

Найбільшим полотном в колекції є картина «Исаврийской пірати, які продають свою здобич» (1880) уродженця Харківщини Г.Семірадського (1845-1902). Ця робота одного з яскравих представників академічного напрямку дає уявлення про високий професійний рівень майстра масштабних багатофігурних полотен, блискучого рисувальника і обдарованого живописця. Історична тема представлена в оригінальній для вітчизняного мистецтва інтерпретації, через традиційний для мистецтва академізму театралізований сюжет, з використанням предметів антикваріату з особистої колекції художника, доносять аромат епохи рубежу першого тисячоліття нашої ери - перські килими, східні тканини, меблі, давньогрецька кераміка і т.д .

Романтичні тенденції в академічному художньому освіті, а також проходження загальноєвропейським напрямками розвитку образотворчого мистецтва яскраво визначилися у творчості видатного пейзажиста-мариніста І.Айвазовського. За винятком пейзажу «Гурзуф», датованого 1859 роком, представлені полотна написані майстром в Харкові в 1854-55 роках, де майстер проживав під час Кримської війни.

У панорамі представлених творів відчутний непостійний характер морської стихії, таємничість нічного виду з сріблястою місячною доріжкою на оксамитової поверхні затоки, казкова Венеція - місто, яке, ніби чарівне прекрасне бачення, виникає в теплому мареві повітря і відбивається у величному дзеркалі лагуни; суворе, з холодними непривітними хвилями море північного порту Амстердам, білокрилий вітрильник, який пливе на допомогу спасшимся на плоту. За кожним твором відчуваються придбані уважними спостереженнями глибокі знання особливостей природного стану природи, високу майстерність реалістичного втілення, поетизація теми і романтична схвильованість живописної мови - від яскравих, перебільшених фарб марин 1840-х до гармонії сріблясто-сірих, пом'якшений синіх тонів, що відтворюють стихію моря.

Рєпін Ілля Юхимович (1844-1930). «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Сюжет картини пов'язаний з широко відомими історичними подіями. Процес роботи над картиною виявив глибокий і вдумливий сучасний підхід художника до твору історичної тематики. Етапи цієї роботи передбачали вивчення і аналіз подій, підготовку допоміжних матеріалів - начерків та етюдів не тільки персонажів, але і предметів побуту, одягу і зброї - складових картини, які надають сюжету відчуття достовірності, особливого «аромату» епохи. Увага глядача заслуговує авторський прийом втілення хрестоматійних, відомих по історичних першоджерел, образів лицарів «козачої республіки», написаних з сучасників художника, що позували йому в процесі створення полотна, особистостями, з якими художника об'єднували дружні і творчі стосунки.

Професійне володіння всіма засобами образотворчого мови - від оригінальної композиції, динамічною лінії малюнка до сгармонировано відповідно пленерною практикам колориту, енергія мальовничій структури полотна, створена сильними рухами пензля, поєднання різнофактурний манери письма з блиском реалізовані у масштабному полотні. До творчим пошукам цього періоду відносяться також картини «Козак у степу» (1890) і «Микола Мирликійський позбавляє від страти трьох невинно засуджених» (1890), що є одним з варіантів цієї теми (два інших - в ГРМ, г. Санкт-Петербург і в Київському музеї Російського Мистецтва).

Творчість художника початку ХХ ст. представлено портретними творами, де блискуче виявлені і мальовниче виконання, і гострота бачення художником своєї моделі.

Вищий щабель розвитку вітчизняного мистецтва II половини XIX ст., Нарівні з творами І.Рєпіна, представляє творчість В.Сурикова.