Виставки - «Три сторіччя голландської оригінальної графіки»
«Три сторіччя голландської оригінальної графіки»
Початок: 08 липня 2016, 10:00
Кiнець: 31 травня 2017, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей

Виставка творів XVII – XIX ст. із колекції Харківського художнього музею

«Нідерланди зробили значний внесок в історію образотворчого мистецтва завдяки великій кількості талановитих художників, у тому числі малювальників», – зазначав історик мистецтва Ян Хендрік ван Гелдер. Виставка малюнків та акварелей XVII XIX ст. є показовою для цього явища і дає нам можливість злегка доторкнутися до трьохсотлітньої історії голландського мистецтва.

Знайомство з оригінальною графікою XVII ст. тим цікавіше, що в цій сфері знайшли своє вираження характерні риси «золотого віку» голландського живопису. Людина та природа були основними об'єктами спостереження і зображення художників цієї країни.

Зібрання творів голландських майстрів XIX ст. Харківського художнього музею тематично різноманітне і є одним з найбільш значних в Україні. Твори з колекції музею відрізняються стриманістю та камерністю форм. Проста і сама техніка, ретельно продумана творцями. Віртуозно використані ними м'якість олівця, легкість і прозорість размивок сепії і туші для передачі загального характеру природи Голландії, її неяскравого освітлення і вологого повітря.

В цілому XVII ст. характеризується розквітом пейзажного жанру. Основною особливістю творів було правдиве зображення довкілля, що зачаровує своєю невигадливістю та простотою. Найбільш ранні роботи з музейної збірки належать видатним художникам, які визначили основний шлях розвитку реалістичного пейзажу XVII ст. – Яну ван Гойєну і Пітеру Молейну. Лейтмотивом краєвидів авторів, чия діяльність відноситься до середини і другої половини XVII століття – Альберта Кейпа, Алларта ван Евердінгена, Яна Лівенса та ін. є поезія повсякденності. Андреас Схелфхаут, Антон Браакман та інші надають перевагу спокійним і ліричним зображенням. Досить велика й тематично різноманітна група робіт гаагських художників, чия діяльність відноситься до другої половини XIX ст. У роботах пейзажистів Віллема Рулофса та Антона Мауве виявляється безпосередніше вивчення природи, що споріднює їх з видатними майстрами західноєвропейського пейзажу – барбізонцями. Спокійний та розмірений ритм життя голландського міста відчувається у творах Петруса Герардуса Вертіна та Яна Вейссенбруха. У числі жанристів – один з найпопулярніших майстрів Херман Фредерік Карель тен Кате. Вишуканістю і красою колірного рішення вирізняється акварель Давида Йозефа Блеса. Одна з найцінніших робіт колекції – акварель «Смерть рибалки» Йозефа Ізраелса, визначного майстра XIX ст. Його творчість мала значний вплив на багатьох північних художників.

Митці Голландії в своїх творах досягли вершин реалізму, який приваблює і захоплює художників, колекціонерів та глядачів ось уже протягом кількох століть. Експозиція дозволяє зануритися в атмосферу минулих епох і  відчути себе її частиною.

Георгіус Якобус Ян ван Ос. Букет квітів. Акварель

Виставка працювала з 8.02.2017 по 31.05.17