Виставки - Співучі барви ріднокраю
Кiнець: 30 червня 2019, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Живопис і графіка Євгена Коров'янка

Коров'янко Євген Іванович – живописець, графік. Жив і працював у Харкові (1939-2010). ЗакінчивХарківське державне художнє училище (1962), Харківський художньо-промисловий інститут (1967), нині – Харківська державна академія дизайну і мистецтв. Педагоги – видатні українські художники В.Ф. Константінов, Л.І. Чернов, Б.І. Колесник.

З 1968 року брав участь у всесоюзних, республіканських, всеукраїнських та обласних виставках. З 2008 – член Національної спілки художників України.

Персональні виставки: «Персоналія». Харківський Будинок художника (2008). «Мистецька мозаїка». Харківський Будинок вчених (2008). «Стежками України». Чугуївська Художня галерея (2009). «Простір і час Євгена Коров'янка». Харківський художній музей (2011). «Офорти та ліногравюри Євгена Коров'янка». Харківський Будинок вчених (2012). «З Україною в серці». Харківський Будинок вчених (2012). «Мистецькі обрії Євгена Коров'янка». Харківський Будинок вчених (2017).

Роботи Є.І. Коров'янка знаходяться в Київському і Харківському художніх музеях, Чугуївській Художній галереї, приватних колекціях в Україні та за кордоном (Канада, Марокко, США, Японія).

Виставку «Співучі барви ріднокраю» приурочено до 80-річчя від дня народження художника. Вперше тут представлено графічні твори Євгена Коров'янка періоду його навчання в ХДХУ, а також роботи, виконані у класичній техніці акварелі і темпери, що зберігаються в родинному архіві вдови митця Е.М.Солошенко. Їх присвячено краєвидам Слобожанщини, які митець обожнював.

Закоханий у природу, рідну землю, її красу, художник багато подорожував Україною. Його пейзажі свідчать про композиційну і колористичну майстерність, самобутню творчу манеру. Її пов’язано з традиціями харківської пейзажної школи, де переважає любов до світляної передачі краєвиду, реалістичного пленеризму з приглушеною колористичною палітрою. Ці твори позначено відчуттям шляхетності виконання, легкості обрисів і силуетів, прозорості колірних плям.

У 1970-і роки художник створює серію ліногравюр «Подорож Україною», що вирізняється чітким звучанням лінії, своєрідною стилізацією форми. На виставці експоновано ілюміновану гравюру з цієї серії: «Котельва –батьківщина Сидора Ковпака» з фондів Харківського художнього музею. Пісенність, фольклорне забарвлення, орнаментальна ритміка, розповідність і декоративність, запозичені у лубка, вишукана стилізація надають їй відчуття своєрідності і самобутності звучання. Ці риси наближають реальні пейзажі Є.Коров'янка до казково-фантастичних, з набором рис, притаманних українському краєвидові – відчуттям гармонії, ідилії, затишку.

У презентованих роботах живопису і графіки, створюваних впродовж десятиліть, перед глядачем постає щирий і чесний художник, справжній майстер лірико-поетичного пейзажу, глибоко національний за тематикою і манерою виконання.

Рясний дощ. 1989. Папір, акварель