Виставки - Поезія пензля
Початок: 08 липня 2019, 13:00
Кiнець: 05 серпня 2019, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей

Живопис педагогів Хуанганського педагогічного університету (Китайська Народна Республіка)

Виставка «Поезія пензля» представить глядачам творчість китайських художників-викладачів Інституту образотворчого мистецтва Хуанганського педагогічного університету. Університет розташовано в Уханському економічному окрузі в місті Хуанган. Університет – один із найстаріших вузів Китаю, як навчальний заклад він існує вже понад 100 років. Зараз в університеті навчаються близько двадцяти тисяч студентів. Серед численних спеціалізацій університету важливе місце займає напрямок образотворчого мистецтва і дизайну. Викладачі та випускники факультету образотворчого мистецтва Хуанганського університету вносять вагомий внесок у розвиток мистецтва і культури Китаю, дбайливо зберігаючи традиції національного живопису. Молоді художники прагнуть гармонійно наповнити класичні традиції живим змістом сучасного бачення і мислення.

На виставці представлено класичний китайський живопис і сучасну інтерпретацію старої традиції.

У китайському живопису воєдино злито філософську, культурну, соціальну, релігійну та етичну традиції. Основою китайської культури є цілісне уявлення про світ, в якому тісно переплетено філософські вчення, почуття єдності з природою, міфи, легенди і події з життя реальних історичних персонажів.

Твори китайського живопису завжди поєднують у собі рівноцінно значущі компоненти: образотворчий, каліграфічний, поетичний і графічний – у вигляді авторських печаток. При цьому всі елементи картини гармонійно поєднано за темою, внутрішнім змістом і стилем.

Традиційний китайський живопис «гохуа» виконується тушшю і водяними фарбами на шовку або рисовому папері. Ще в давнину в Китаї склалися два стилі – «гунбі» і «се-і». Стиль гунбі перекладається як «ретельний пензель». Він вирізняється старанним опрацюванням рисунка і увагою до деталей. Стиль се-і – це «живопис ідеї». У творах цього стилю головне не зовнішня схожість, а особливе бачення і душевний стан автора. Се-і називають стилем «грубого пензля», йому притаманні вільні широкі мазки, розмиті контури тушевої плями.

В образному ладі творів китайського живопису головними особливостями є символізм, духовний сенс зображення. Тут чорне і біле – філософські категорії. Вони відображають дуалістичну картину світу, взаємодію двох протилежних і взаємодоповнюючих сил Інь-Ян, що лежить в основі космогонічних принципів будови Всесвіту.

На виставці будуть представлені твори двох основних жанрів класичного китайського живопису: пейзаж «Шань-шуі» – «гори і води» і живопис «Хуа-няо» – «квіти і птахи». Тип китайського пейзажу на довгих сувоях передає загальне відчуття величі і гармонії світу. Зображення квітів і птахів несе глибокий символічний зміст. Кожна картина цього жанру має прихований ідейно-емоційний сенс. Милуючись китайським живописом, важливо зрозуміти, які саме почуття і поняття вкладаються в ті чи інші образи.

Китайський живопис завжди містить у собі позитивний заряд, добрі побажання щастя, довголіття, благополуччя, тому художники вважають, що картини повинні приносити радість, успіх і удачу.