Виставки - «По місцях Зінаїди Серебрякової. Харків»
«По місцях Зінаїди Серебрякової. Харків»
Початок: 26 червня 2016, 16:00
Кiнець: 01 серпня 2017, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Виставка творів учасників міжнародного пленеру

«По місцях Зінаїди Серебрякової. Харків» – саме так називався міжнародний пленер, який відбувся в липні-серпні 2016 року в нашому місті. Його було організовано Неформальним товариством друзів Зінаїди Серебрякової. За його результатами і створено експоновану в Харківському художньому музеї виставку.

Цей Серебряковскій пленер – четвертий за рахунком і другий міжнародний. Перший і другий пленери проходили на батьківщині художниці в селі Нескучне Харківського району Харківської області в 2012 та 2014 роках, а третій – в селі Гайдари на Зміївщині, де на дачі у відомого фотографа Олексія Іваницького в 1918 році бувала Серебрякова.

Такі пленери – це духовний місток через століття. Адже їх учасники малюють у меморіальних місцях і можуть тут відчути те, чого не відчуєш кілометром далі. Кожна створена тут картина – це своєрідний діалог з нашою великої землячкою. А зібрана за результатами пленерів колекція робіт – художній світ, що дозволяє «наблизити» до нас творчість Зінаїди Серебрякової, усвідомити її не тільки як «всесвітню спадщину», а й як щось своє, рідне, тепле.

Пленер 2016 року проходив у місті, що взагалі для пленерів – рідкість. Учасниками стали художники з Кракова, Львова, Москви, Сум, Харкова –  всього близько 30 митців. Найстаршому було за 70, наймолодшою із запрошених була 14-річна Аня Шульженко, але деякі художники іноді приходили з дітьми 5-7 років, отже виявилося, що любові до Серебрякової вік не завада. Серед авторів найцікавіших робіт можна назвати краківських художників Малгожату Хвялковску і Адама Похопеня, львів'ян Юрія Ямаша і Марту Луків-Любицьку, москвичів Ніну Кибрик і Андрія Бабаєва, сумчанина Володимира Ратнера, харків'ян Олександра Шеховцова, Зою Пилипенко, Олександра Лисенка, Володимира Шандибу, Вадима Колтуна, Ірину Селищеву, Ольгу та Єгора Смоліних, Наталю Войценю. Для художників-харків'ян, до речі, пленер не закінчився: багато авторів ще не раз вийдуть на натуру і спробують вловити невловимий дух часу в старих вуличках або алеях парку, що живуть у сучасних реаліях.

Пленеру передувала багаторічна дослідницька робота голови Неформального товариства Михайла Красикова. Тому для проведення пленерів обиралися знакові для Серебрякової місця. Звичайно, це будинок на Конторській, 25-А, де вона жила в 1918-1920 рр., де помер її чоловік Борис і де 1919 року було створено всесвітньо відомі роботи «На терасі в Харкові» і «Картковий будиночок» (тераса і дерев'яні сходи, що ведуть на неї, збереглися!), поруч – медресе (мусульманський духовний учбовий заклад), побудоване 1906 року і, можливо, теж відображене художницею на картині «Мечеть у Харкові», колишня Університетська церква (останнім часом – УКЦ «Юність»), де в 1920 р. у Археологічному музеї працювала художниця і у вільний час створила ряд портретів харків’ян (зокрема, своїх друзів і колег Олени Нікольської і Володимира Дукельського). Прекрасно збережений будинок Нікольської, де з 1914 р висить на дверях квартири батька Олени, відомого зоолога, табличка «Професор Олександр Михайлович Нікольський» на вул. Семінарській, 36, теж став об'єктом художньої уваги пленерістов: від Конторської сюди йти не більше півгодини. А по дорозі – старовинний Карповський сад і знаменита Карповська криниця, які напевно нагадували Зінаїді її рідне Нескучне, де теж било джерело біля річки і вабили прохолодою в спекотний день липові алеї. Учасників пленеру також можна було побачити і на розі вул. Гіршмана і Мироносицької, оскільки тут стоїть будинок відомого офтальмолога, де1904 року професор врятував Зінаїді зір. Півдня провели художники в зоопарку, малюючи чапель: майже 100 років тому тут малювала їх Серебрякова. Кульмінацією пленеру було відвідування Донецького городища на околиці Харкова: сюди разом з іншими співробітниками музею і старшими дітьми неодноразово ходила пішки з Харкова Зінаїда Євгенівна, а потім робила замальовки знахідок.

Картини наших сучасників, створені під час Серебряковских пленерів, завжди виглядають вдячним приношенням Художнику, який продовжує надихати тисячі людей на творчість, на гармонійне сприйняття життя.

Відкриття виставки відбудеться 26 червня о 16:00 у виставковій залі Харківського художнього музею (вул. Жон Мироносиць, 9).

Виставка працювала з 26.06.17 по 1.08.17