Виставки - Олексій Фіщенко. Графіка
Кiнець: 31 березня 2019, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей

Ліногравюри українського графіка О.Фіщенка

Український графік Олексій Федорович Фіщенко (1920 – 2010) народився 29 грудня 1920 року в місті Умань Черкаської області. Учасник Другої світової війни. 1953 року закінчив Одеське художнє училище (керівник майстерні – П. Кановський). 1959 року закінчив навчання у Київському художньому інституті (майстерня станкової графіки О.С. Пащенка).

Член Спілки художників УРСР з 1960 року. Учасник виставок: обласних – з 1952 року, республіканських – з 1957 року, зарубіжних – з 1959 року. Перша персональна виставка відбулась 1963 року. Заслужений діяч мистецтв України з 1969 року, народний художник України (з 2000 року).

Твори митця зберігаються у численних музейних, галерейних та приватних зібраннях в Україні та за кордоном.

На виставці, організованій спільно з Музеєм українського живопису (м.Дніпро), експоновано роботи відомого українського графіка О.Фіщенка з колекції сина майстра, Дмитра Олексійовича Фіщенка, та зі збірки Харківського художнього музею. Всі представлені твори виконано в техніці кольорової ліногравюри, що займає значне місце в творчому доробку автора.

Лінорізи Фіщенка вирізняються яскравою своєрідністю творчого почерку, неповторною авторською технікою виконання, що створює відчуття об’ємної, бархатистої фактури. Добір кольору завжди надзвичайно ретельний та виважений, він набуває самодостатнього значення, насичуючи композиції емоційно та психологічно, відповідно до поставлених завдань. У серії ліногравюр 1960-70-х років, присвяченій красі Карпатських гір, палітра кольорів життєрадісно яскрава, контрасти звучать голосним гармонійним акордом. Вражає, як за допомогою сміливого зіставлення кольорів, що ллються широкими звивистими струмками, та ритму округлих площин зображено могутні гребні гір.

Певним протиставленням до декоративних гірських пейзажів сприймаються краєвиди міста Києва, що мають зовсім іншу пластику форм і більш стримані за колоритом. Ця серія урбаністичних пейзажів, створена у 1980-х, складає значну частину експозиції. Головними героями тут виступають сучасні споруди великого міста, автор знаходить красу в чітких геометричних формах багатоповерхівок. У деяких роботах на спорожнілих вулицях вечірнього Києва з’являються поодинокі постаті людей з парасольками – вони створюють особливу емоційну атмосферу м’якого смутку, високої елегійності, що переходить у роздуми про сутність людського буття.

Окрему грань таланту Олексія Фіщенка являють роботи у жанрі натюрморту з колекції ХХМ, датовані 1970-ми роками. Звертає на себе увагу оригінальність вибору об’єктів для натюрморту: радіоприймач «Спідола», акваріум із рибкою, настільна лампа. Ці предмети, добре знайомі, звичні авторові, сучасними глядачами сприймаються такими, що несуть на собі відбиток певного часу.

Олексій Фіщенко мріяв, щоб його твори неодмінно викликали щирі почуття і глибокі роздуми у тих, хто їх споглядатиме: «Для мене образотворче мистецтво – це феноменальний засіб спілкування, мова людського загалу, засади, які доступні всім. Вона не потребує перекладачів. Адже це спілкування на рівні почуттів, що запалюють і живлять розум, формують світобачення і духовність. І це, гадаю, особливо важливо».

Виставка працювала з 30.01.19 по 31.03.19