Виставки - Олександр Коцарев. Ліричний пейзаж
Кiнець: 27 березня 2019, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Твори з приватної збірки В.І.Харибіна

Коцарев Олександр Вікторович. Живописець. Народився 11 березня 1955 року в сел. Тьоткіно Курської області (Росія). Закінчив Харківське державне художнє училище (1980), де навчався у Ю.Киянського, В.Висікайла. Працює в Харківському художньому музеї, завідувач сектору реклами.

Бере участь у діяльності творчого об’єднання «Слобожанське буриме» (з 1990), активний учасник і співорганізатор культурно-мистецької акції «Шляхами С.Васильківського: погляд через століття» (з 2004).

Учасник регіональних і всеукраїнських виставок, має персональні виставки. Твори Коцарева знаходяться в приватних колекціях Німеччини, Франції, Англії, США, Ізраїлю, Польщі, Чехії та ін.

Член ХО НСХУ (з 2008).

На виставці представлено твори з приватного зібрання колекціонера та друга художника В.І.Харибіна. «Технар» за професією, «гуманітарій» за способом життя й мисленням, колекціонуванням він захопився в 1980-ті роки, коли жив і працював у Ялті. Спочатку збирав листівки, купував альбоми з мистецтва, а після зустрічі з досвідченими колекціонерами зосередився на живописі.

Познайомившись з Олександром Коцаревим, Віктор Іванович по-справжньому захопився творчістю харківського митця й уже майже 30 років колекціонує його роботи, стільки ж триває їхня дружба. Особливо цікавими колекціонеру видавалися камерні пейзажі майстра, тому експозицію прикрашають у більшості краєвиди.

О.Коцарев працює в реалістичній манері, проте, як зізнається сам художник, у душі він імпресіоніст – прагне передати настрій та враження від побаченого, вибудовує акцент на складному емоційному переживанні природного середовища. Митець працює на пленері, його невеличкі, а іноді й зовсім маленькі живописні картини вражають завершеністю виконання. Змальовуючи невибагливі прості мотиви, Коцарев відчуває їхню своєрідну чарівність. Тремтливість мазка, м’якість та багатство тональних переходів відтворюють поетичний світ життя української природи. У цілому творчості художника притаманна глибока задушевність і ліризм.

Більшість робіт, представлених на виставці, пронизані ніжним, теплим сонячним світлом, свіжим повітрям, що підкреслено м’яким та спокійним колоритом, тонким розумінням стану природи, цілісністю композиції – у поєднанні ці фактори впливають на наш емоційний стан, сповнюють та заряджають позитивом, наштовхують на роздуми, спогади, мрії. Однак живописець досягає такого ефекту не лише завдяки вмілому володінню художньою мовою, це відбувається за рахунок того, чим наповнена душа автора, з яким серцем він приступає до роботи і що вкладає в зображення. Перед нами не просто фіксація побаченого та професійно написані твори. Перед нами розкривається психологічний стан художника, його переживання й натхнення, бадьорість і наснага, зацікавленість і чуйність. У неглибокому просторі камерних пейзажів живописця ритм життя ніби уповільнюється, даючи змогу відчути гостроту внутрішнього настрою.

Починаючи 1990-х років О.Коцарев з особливим натхненням пише вулички старого Харкова, де панує спокій і немає місця для щоденної метушні. Про це розповідає серія робіт «Старий Харків». Саме в таких, спочатку непримітних для ока, куточках мегаполісу заспокоюється душа пейзажиста. Незважаючи на те що митець пише місто з мільйонним населенням, людей у його пейзажах зустрічаємо досить рідко. Місцеві архітектурні форми художник передає ніжними, трохи сплавленими мазками пензля, ніби підкреслюючи їхню взаємопов’язаність з природними формами.

У географічному просторі він не обмежується лише Харковом, а звертається до природи Наталівки, Шарівки, Кам’янець-Подільська, Криму та інших місцевостей живописної країни, розкриваючи її багатства і з цікавістю фіксуючи у своїх роботах пам'ятні місця та види.

Пейзажі харківського живописця відрізняються щирістю почуттів та відсутністю фальшу. Сповнені людяності, добросердечності, закоханості в природу картини митця несуть у собі неминущу красу рідної України.