Виставки - "НЕЗАБУТІ ІМЕНА ЗЕМЛЯКІВ..."
"НЕЗАБУТІ ІМЕНА ЗЕМЛЯКІВ..."
Початок: 18 грудня 2014, 16:00
Кiнець: 01 лютого 2015, 18:00
Мiсце: Харківський художній музей

Виставка творів

О. Довгаля, М. Ашихмана, Ю. Сиротенка

В межах довгострокової виставкової програми «Незабуті імена земляків...» Харківський художній музей представляє три персональні експозиції творів О. Догаля, М.  Ашихмана, Ю. Сиротенка, приурочені до ювілейних дат цих харківських митців. Живопис і графіка з музейного зібрання та приватних колекцій презентують своєрідність творчих пошуків яскравих представників харківської художньої школи, жанрові пріоритети та художньо-образні особливості, притаманні для творчості кожного з них.

Довгаль Олександр Михайлович (1904 - 1961) відомий український графік, автор станкових творів та книжкових ілюстрацій. Навчався у Харківському художньому інституті у О. Маренкова, С. Прохорова, в майстерні І. Падалки, був учасником «Асоціації революційного мистецтва України» (1925-1932). Член ХО СХУ з 1938 р. Заслужений діяч мистецтв України з 1951 р. Учасник республіканських, всесоюзних і міжнародних виставок з 1927 р. Персональні експозиції майстра відбулись у Харкові (1940, 1958), Києві (1958), Чугуєві (1959). Викладав у Харківському художньому технікумі (1931-1933).

Провідним напрямком діяльності митця протягом майже сорока років творчої роботи було мистецтво книги. В різні роки він звертався до оформлення творів Т.Шевченка, В.Скотта, М.Островського, П.Тичини, В.Шекспіра, М.Салтикова-Щедріна, І. Котляревського та інших. Як непересічний ілюстратор Довгаль заявив про себе, створивши оформлення до видання «Ярослав Мудрий» І. Кочерги, роману П. Козланюка «Юрко Крук» (1952), оповідань Марка Вовчка (1954), роману С. Тудора «День отця Сойки» (1956),  збірки оповідань класика китайської літератури Лу Сіня  «Справжня історія А-К’ю».

До теперішньої експозиції, присвяченої 110-річчю від дня народження, увійшли найяскравіші твори О. Довгаля з колекції Харківського художнього музею, у тому числі й ілюстрації, подаровані Федоровим Д.В.

Ашихман Микола Якович (1914-1968) живописець, графік. Освіту отримав у Харківському художньому технікумі (1933-1938) й Харківському художньому інституті в майстерні М.С. Самокіша (1938-1946). Член ХО СХУ з 1947 р. Учасник всесоюзних і республіканських виставок. Працював в галузі тематичної картини, портрета, пейзажу.

Виставка охоплює творчу діяльність Ашихмана з 1940-х по 1960-ті роки. Ранні роботи свідчать про неабияку художню обдарованість автора, прагнення до розв’язання складних колористичних завдань. Але саме 1960-ті роки стали періодом яскравого прояву самобутнього таланту художника, коли нове світовідчуття у мистецтві почало розкриватися тяжінням до особистісного висловлювання. Мовою Ашихмана стало симфонічне багатство кольорів, за допомогою яких автор наділяв реальний мотив духовно-емоційним змістом. За імпровізацією, своєрідним мальовничим «allegro» Ашихмана стоять певні художні завдання, сформульовані новим часом. Опоетизований талантом художника світ  різними фарбами та образами увібрав у себе те вічне та характерне, що уособлює природа України.

До експозиції увійшла невелика частина збережених творів з зібрання вченого та колекціонера І.Я. Лучковського та з фондів Харківського художнього музею.

Сиротенко Юрій Георгійович (1924-2010) - визнаний майстер станкового та монументального живопису, графік, автор тематичних картин. Закінчив Харківський державний художній інститут (1946-1952), в якому навчався у відомих педагогів П.І. Котова й О.П. Кокеля. Починаючи с 1952 року художник брав участь у республіканських, обласних, всесоюзних і зарубіжних виставках. Член ХО СХУ з 1961 р.

Творчості Ю.Г.Сиротенка було притаманне почуття громадянської та національної гідності, гаряча причетність до тривог і турбот сучасності. Його картини - фрагменти живої дійсності, документальне відтворення подій, побудованих на реальному матеріалі. Великий простір для втілення цікавих художніх задумів надавало митцю захоплення українською історією, фольклором, поезіями Т.Г.Шевченка. Переживши жахи фашистської окупації рідної Батьківщини, художник часто повертався у своїх творах й до подій Великої вітчизняної війни.

Близько шести десяти років Ю.Г.Сиротенко плідно працював у різних галузях образотворчого мистецтва. Найкраще з художньої спадщини майстра увійшло до скарбниці національного мистецтва.

Виставка працює за адресою: вул. Раднаркомівська, 11.

Тел. 706-33-94