Виставки - Минуле та сучасність
Кiнець: 19 березня 2018, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Виставка творів Лариси Кириченко

Лариса Кириченко – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, методист. Народилася 1949 року у Сумах, де мешкає і понині, закінчила машинобудівельний технікум та Київський інститут легкої промисловості. На сьогодні Лариса Михайлівна завідувачка кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у сумській спеціалізованій школі І-ІІІ ступеню № 29, а також очолює майстерню народних ремесел «Обереги долі».

В експозиції представлено понад 50 авторських творів – доробок майстрині майже 15-тирічної творчої праці, у різних видах традиційного народного мистецтва: вишивці – рушники, сорочки жіночі та чоловічі, елементах жіночого одягу, керамічних виробах, лялькарства, різьблення.

Найщиріші почуття майстриня вкладає у вишиті рушники, які вона сприймає як своєрідний духовний символ України. Мабуть у всьому декоративному мистецтві тільки рушник концентрує у собі стільки різноманітних символічних значень. Тут знайшли відображення орнаменти, пов’язані з образами добра, краси, захисту від зла. Тому у стародавні часи рушники мали не тільки утилітарне, декоративне призначення, а й ритуальне і культове. Відповідно типу орнаменту Лариса Михайлівна використовує різні техніки вишивки. Для рослинного орнаменту, де панує основний символ наших пращурів – «дерево життя», вишивальниця використовує тамбур, гладь, рушникові шви. Для геометричного орнаменту – рахункові шви: лічильну гладь, виколювання, солов’їні вічка, занизування, хрестик, а також різноманітні мережки з настилом, вишивку по сітці тощо.

Працюючи у музейних фондах, спілкуючись з мистецтвознавцями, глибоко вивчаючи сфери застосування побутових та ритуальних рушників, майстриня вдало використовує відповідну орнаментику та техніки виконання. Цікавою знахідкою є вишивка. Характерною ознакою стилю Кириченко є творча інтерпретація народних традицій (в оздобленні авторського одягу та ляльок) у поєднанні з сучасними технологічними можливостями та бездоганною технікою виконання.

Майстриня є учасником та призером всеукраїнських та міжнародних конкурсів з декоративно-ужиткового мистецтва. Її роботи з кераміки, різьблення, вишивки, витинанки, народного строю, виконані давніми забутими техніками, визнавались кращими на виставках у Великобританії, Італії, Німеччині, Франції, Китаї, країнах Балтії.

Роботи Кириченко зберігаються у музеях та приватних колекціях в Україні та за її межами: Харківському художньому музеї, Полтавській художній галереї, музеї архітектури та побуту в Пирогово, Санкт-Петербурзькій славянській галереї, Курському художньому музеї, в приватних колекціях в Україні, Німеччині, Канаді, Іспанії, Італії тощо.

2017 року за клопотанням Департаменту освіти Лариса Михайлівна Кириченко увійшла у десятку видатних людей Сумщини.

Виставка працювала з 21.02.18 по 19.03.18