Виставки - Мелодія фарб
Кiнець: 03 березня 2019, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Живопис Георгія Косміаді

Серед творчих особистостей ХХ століття на шанобливе місце претендує Георгій Петрович Косміаді (1886-1967) – художник, архітектор, педагог, чия творчість донедавна була маловідома поціновувачам образотворчого мистецтва. В родовідних каналах митця переплелися грецькі і російські корені. Народився він у м.Нальчик на Північному Кавказі. Закінчив факультет архітектури технічної школи у м.Баку. Художню освіту продовжив у Москві: навчався в студіях відомих живописців В.Сєрова та Є.Хруслова. Силою обставин Першої світової війни Косміаді опинився на Волині. У Рівному він здобув повагу жителів і авторитет учнів п’яти гімназій, в яких викладав малювання. За сприяння митця в місті було відкрито дитячу художню школу. Георгій Косміаді став рівненською легендою ще за життя. У 1939 р. родина митця змушена була емігрувати до Німеччини. Художник часто повторював, що у Гамбурзі він спить, їсть, а душа і думки – на Волині, в Москві, на Кавказі. За 27 років життя в еміграції Косміаді організував більше 40 художніх виставок. Працював у різних техніках: олійному живописі, темпері, монотипії, акварелі.

Творча спадщина майстра нараховує понад 5000 творів, переважна більшість з них зберігається у Гамбурзі, в музеях Рівного – близько 300 картин. Головною популяризаторкою творчості художника є його донька Надія (нар.1923). Протягом 26 років вона організовує виставки творів батька у різних європейських країнах. Картини майстра, які пані Надія ретельно відбирає для показу широкому загалу, віддзеркалюють не лише власний світогляд митця, але й епоху, в якій він творив, – часи воєн і неспокою.

Невелика виставка творів Г.Косміаді «Мелодія фарб» у Харківському художньому музеї наближає постать митця у всій його багатогранності. В його творах відчувається творчо переосмислений вплив російського модерну та сецесії. Мистецтвознавці вказують на незавершеність, етюдність його живопису, наче автор запрошує глядача до співпраці, пропонуючи домислити образ.

Рівненська дослідниця Наталія Тарасевич у виданні, присвяченому життєвому і творчому шляху митця, зазначає: «Удосконалюючи свою майстерність, Георгій Косміаді прийшов до своєрідного колористичного бачення світу. Ретельно вивірені художником сполучення пастельно-серпанкового зі спалахами бурштинового визначають пластичну осмисленість і конструктивну логіку картин, запам’ятовуються і глибоко хвилюють душу. Г.П.Косміаді віртуозно володів магією чорних напівтонів. Розмаїття і багатство колористичного вирішення в його роботах можна порівняти з музикою. Радість передачі кольору, як радість звуку, виступає в його картинах сильно і переконливо».