Виставки - «КниГра»
Кiнець: 18 листопада 2018, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Твори харківського майстра Володимира Скіпа

Володимир Скіп (справжнє прізвище Скіпенко) (нар. 2.04.1953, Майкоп) – художник театру, дизайнер, фотохудожник, графік, дизайнер музейного простору. Закінчив Краснодарське художнє училище (1972), Харківський художньо-промисловий інститут (1972-77), де навчався у В.Віхтітнского, В.Ненада, В.Побєдіна, Всесоюзний інститут телебачення і радіомовлення (1980-82) майстерню Д.Лідера, Ленінградський державний інститут театру, музики і кінематографії ім. М.К.Черкасова (1983-88), де навчався у В.Умнова. Учасник виставок з 1988. Персональні виставки: Вашингтон-1988, Харків-2004, 2006, 2007, 2009, 2013; Ялта-2008; Євпаторія-2010. З 1978 року оформляв спектаклі в театрах Харкова, Ленінграда, Кохтла-Ярве, Саратова. В 1978-83 – головний художник Харківського обласного телебачення. В 1986-88 – головний художник театру «Лялька» (Ленінград). Нагороджений медаллю Леонардо да Вінчі (2008) Європейського інституту природничих наук (Ганновер, Німеччина). Голова клубу всіх можливих художників «Гостинна на Дворянській» (з 2004).

Персональна виставка – чудова можливість побачити результати роботивідомого художника широкого профілю (сценографа, художника-постановника телебачення, дизайнера, фотохудожника, графіка, дизайнера музейного простору) в галузі оформлення книги. Останнім часом Скіп багато займається оформленням книг, що і демонструє на виставці. Жанровий діапазон творів, проілюстрованих майстром, дуже широкий. Художня мова його різноманітна, але водночас характеризується набором властивих автору особливостей. Вони використовуються ним не тільки в чисто естетичних цілях, але і часто виконують різні функціональні завдання.

Скіп завжди проектує образ книги цілком, вибудовуючи всі його елементи в єдину цілісну структуру. Усередині книжкової архітектоніки текст, ілюстрації та мальований шрифт органічно співіснують і взаємодіють один з одним. Ясність лінії, цілісність композиції й при цьому тонке відчуття кольору роблять його роботи втіленням стилю часу. Книги, проектовані Володимиром, виділяються в першу чергу завдяки лаконічним, виразним візуальним сигналам обкладинки. Таким чином, художник як би «заманює» читача до книги, направляє його погляд, змушуючи зацікавитися даним твором. Простір в книжковій графіці Скіпа має схильність до зменшення ілюзорної глибини. Свідоме сплощення простору дозволяє відбивати зміст літературних творів, а також домагатися єдності ілюстрацій з образотворчою гладінню сторінки.

Роль просто ілюстратора в книзі ніколи не задовольняла Скіпа, наявний текст для нього – завжди тема для імпровізацій. На виставці представлено і нове втілення друкованого видання – в колі авторів його називають «книжкою-караоке» – цікава, багато в чому зухвала спроба розширити книгу до формату тривимірного простору, виявити несподівані родинні зв'язки, нові способи взаємодії між книжковим мистецтвом, сценографією, анімацією, мелодекламацією.

Безперечно, оформлення книг, в створенні яких брав участь Скіп, – давно вже не супровід і не прикраса, а спосіб пізнавання і розкриття тексту з різних сторін, спосіб його доповнення і співавторства з ним. Воно суб'єктивно, оскільки наділене індивідуальністю художника. І чим яскравіше проявляється ця індивідуальність, тим цікавіше її прочитання. Чим багатший і складніший світ, який пропонує нам Скіп, чим він переконливіший і досконаліший пластично – тим більше приводів для роздумів і зустрічей.