Виставки - "Ищу человека..."
"Ищу человека..."
Початок: 10 січня 2014, 16:00
Кiнець: 16 лютого 2014, 18:00
Мiсце: Харківський художній музей

Виставка - ретроспекція творів  відомого представника харківського мистецького андеграунду  кінця 1970-80-х років Володимира Шапошникова.

Володимир Шапошников – випускник Харківського інженерно-будівельного інституту (тепер Харківський національний технічний університет будівництва і архітектури). Неординарний спосіб мислення, виразність образотворчих прийомів досить скоро визначили його творче обличчя. Позиція протистояння зовнішньому середовищу, яку художник гільдії незалежних митців України зайняв наприкінці 1970-х років, в часи, коли творчий процес утримувався в жорстких рамках дозволеного, знаходився під суворим державним контролем, тепер сприймається гідним вчинком непересічної особистості.
Енергію пошуку, втілення мистецьких задумів Володимир Шапошников реалізовував у різних видах художньої творчості. Диплом архітектора підтвердив проектом комплексу житлового кварталу центральної площі у м. Кривий Ріг (1972-1982). Оформлення вистав «Березіль» на «малій сцені» Харківського державного академічного драматичного театру ім.Т.Шевченка і Чернігівського музично-драматичного театру стали досвідом роботи в сценографії. З 1990-х років Шапошников активно займається дизайном середовища, розробляє експозиції персональних виставок харківських художників В.Ігуменцева, Є.Світличного, Є.Павлова, А.Рукавіциної та ін. Йому належить концепція і створення «образу» виставки «Графічна школа Івана Падалки. Харків. 1920-і роки.», яка відбулась 1994 року в Харківському художньому музеї в рамках всеукраїнських ювілейних заходів, присвячених сторіччю художника зі славної когорти бойчукістів, представника «українського розстріляного відродження». Спільні виставкові проекти, започатковані Шапошниковим у творчих тандемах з відомими харківськими митцями – фотохудожником Є.Павловим (1996-2004) і живописцем Є.Світличним (1999-2002) вже майже два десятиліття збагачують культурне життя Україні і добре відомі за її межами.
Живописно–графічна творчість Володимира Шапошникова, що представляє поле постійних творчих експериментів, стала носієм своєрідного «харківського діалекту» в образотворчій мові кінця ХХ століття. Риси «суворого стилю» шестидесятих років в ній поєднано з гротесковістю семидесятих, філософічністю восьмидесятих і шокуючою сміливістю свободи дев’яностих. В «системі координат» візуальної передачі інформації художник одним з перших в харківському живопису використовував підкреслено поп-артівські зображувальні прийоми, що набули надзвичайного поширення серед нонконформістів радянського часу. Мистецтво Шапошникова гранично відверте і завжди відкрите глядачеві. Тепер, в епоху концептуалізму й соntemроrarу art його мистецькі пошуки свідомо концентруються в площині постмодерністскої образотворчості. «Картина – это вещь, законченная как дом», – вважає художник. Його картини вирізняє розуміння значимості композиції як головної умови існування твору мистецтва і способу виявлення ідеї, традиційних формотворчих складових – рисунка, світлотіньового і живописного моделювання, емоційної навантаженості кольору.
До експозиції персональної виставки Шапошникова увійшла одна з його найвідоміших живописних серій «Малий Харківський поліптих», що від 1994 року зберігається в колекції Харківського художнього музею. Композиційно-живописне рішення монументального твору викликає прямі асоціації з іконостасом. Художник створив авторську композиційно-предметно-образну іконографію, в якій закарбовано цивілізаційні риси минулої історичної доби. Цю свою роботу Володимир Шапошников презентував, як «прощання з епохою, епохою насиченою, здебільшого соціальними образами…». Наступний етап творчості митця характеризує, за його-ж висловом, «пошук у малярстві форми, адекватної роману»

Наталя Титаренко, мистецтвознавець, член ХО НСХУ