Виставки - І.Ю. Рєпін та харківська художня школа
І.Ю. Рєпін та харківська художня школа
Початок: 04 серпня 2014, 10:00
Кiнець: 13 жовтня 2014, 18:00
Мiсце: Харківський художній музей

до 170-річчя від дня народження Іллі Юхимовича Рєпіна

Харківський художній музей презентує виставку живопису та графіки учнів І.Ю. Рєпіна до 170-річчя нашого великого земляка. Діяльність учнів І.Ю. Рєпіна у Харкові на зламі ХІХ-ХХ ст. – значне явище в культурному житті міста. Одержавши серйозну професійну підготовку у Петербурзькій Академії мистецтв, вони привнесли цінний досвід з практики академічного навчання в провінційну мистецьку освіту, сприяли становленню харківської художньої школи.

Першим із вихованців І.Ю.Рєпіна до Харкова 1902 року прибув С.М.Федоров, відряджений Академією мистецтв для створення при міській художній школі натурного класу – першого кроку на шляху реорганізації школи в професійне художнє училище.

1912 року Харківське художнє училище було відкрито, його  директором за рекомендацією І.Ю.Рєпіна призначено його вихованця О.М.Любимова. Після офіційного відкриття  училища в Харків на викладацьку роботу приїздять інші учні Рєпіна: у 1913 р. -  С. М. Прохоров, 1914 – Г.М.Горєлов,  1916 – О.О.Кокель.

Майстерне володіння педагогів рисунком, їх уміння зображувати постать у складних ракурсах, передавати рух і пластику конкретної людини, виявляти її індивідуальні особливості були прикладом для вихованців Харківського художнього училища.

Вимагаючи від учнів повного розуміння натури, педагоги прагнули прищепити їм уміння бачити цілісно, великими формами. Творчі долі учнів І.Ю.Рєпіна, які починали свій шлях у мистецтво в Харкові на межі ХІХ-ХХ ст., були дуже різні, але саме їх мистецька та педагогічна діяльність обумовила напрямок художніх шукань. Вони несли глибокий інтерес до мистецтва, професіоналізм у провінцію, поширюючи думку, знання, ідеї свого вчителя – Іллі Юхимовича Рєпіна.

Авторитету потужної художньої школи з сильними реалістичними традиціями і прекрасним академічним рисунком художній інститут набуває у післявоєнні роки, де поряд із рєпінськими учнями С.М.Прохоровим і О.О.Кокелем починають свою викладацьку діяльність вже їх учні. Серед них – народний художник України В.В.Сізіков, заслужені діячі мистецтв України С.Ф.Бесєдін, М.А.Рибальченко, Л.І.Чернов, Є.Ф. Жердзицький, Є.П.Егоров, Б.Й.Вакс, народний художник України Г.О.Томенко, лауреат державної премії СРСР Б.В.Косарєв, заслужені художники України Й.І.  Карась, П.А.Шигимага, А.Г.Сафаргалін, Г.І.Акішина, що очолювала протягом дев’ятнадцяти років Харківську дитячу художню школу ім. І.Ю.Рєпіна, М.О.Шапошников, який майже чверть століття був ректором Харківського художнього інституту та багато, багато інших.

На виставці представлено майже півтори сотні робіт митців, які своєю мистецькою освітою, творчими взаєминами пов’язані з І.Рєпіним – його учні, учні його учнів, однодумці, сподвижники. Хронологічно виставка охоплює роботи художників, пов’язаних з Харківською художньою школою з дореволюційного часу, коли в місті з’явилися учні І.Рєпіна, завершуючи 1970-ми, часом розквіту творчості вже їх учнів.