Виставки - Естамп. Сучасна українська графіка
Початок: 23 січня 2018, 16:00
Кiнець: 06 травня 2018, 17:40
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Виставковий проект: щорічна мистецька виставка класичної друкованої графіки Exhibition of Ukrainian Graphic Art «ESTAMP», який започаткували Міжнародне мистецьке об’єднання «Art Media Holding - Civitas LEOPOLIS та «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області», Ліга творчої інтелігенції Львівщини за партнерської підтримки Харківської обласної державної адміністрації, Харківської міської Ради, Харківської організації Національної спілки художників України, Харківського художнього музею на сьогодні є унікальним явищем в мистецькому просторі України. Це перший масштабний проект, який об’єднав різні покоління сучасних українських художників-графіків і був задекларований як щорічний. Метою проекту, стало бажання організаторів розкрити для українського глядача вагомість цього давнього виду мистецтва  для сьогодення через класичні естампні техніки: офорту і його різновидів (меццо тинто, акватинти, сухої голки), літографії, деревориту, лінориту, а також різноманітних авторських поєднань нових і класичних технік друкованої тиражної графіки та тим самим актуалізувати її можливості  у філософському осмисленні екзистенційних, а часом і глобальних проблем людського буття живою метафоричною графічною мовою.

Широкий спектр піднятих митцями проблем, вільний вибір тем і досить великий склад представлених художників не випадковий, він зумовлений бажанням по-новому відкрити багатий пласт традиції в сучасному образотворенні, показати  новітні технічні можливості естампної графіки в передачі хвилюючих проблем сьогодення з одного боку та творчого самовираження самих художників у всіх напрямках цієї мистецької царини – з іншого.

Усі представлені твори нові, виконані в останні роки. Вони чітко відображають актуальну для нашого часу естетику. Зібраний матеріал дозволяє відстежувати стилістичні пошуки у художників різних регіональних шкіл, знаходити спільні риси і виявляти особисте через суто авторське технічне вирішення. Трансформація ідей і образів в постмодерну епоху, що відбувається в авторів на підсвідомому рівні, часто виливається в несподівані творчі експерименти з фактурою і кольором, або ж навпаки шукає впорядкованої структури у традиційних композиційних схемах і перевірених часом виражальних засобах.

Старченко В.
На пасіці
офорт

Серед відібраних творів немає нецікавих. У всіх представлених роботах захоплює вміння за допомогою різних графічних технік та їх креативного авторського переосмислення своєрідно інтерпретувати широкий пласт піднятих тем. Образотворча мова митців дуже різноманітна. Більшості робіт притаманні асоціативність і метафоричність, деякі автори звертаються до традиційної жанрової тематики, інші до абстрагованої формальної мови, особливої авторської пластики, яка опосередковано розкриває ідею твору. Можемо побачити як по-різному трансформується ідеї через суб’єктивні авторські концепції і яке смислове навантаження несе питомо національний культурний феномен у створенні актуального художнього образу як своєрідного культурного коду.

Графіка у своїх виражальних засобах – це, насамперед, мистецтво білого аркуша і чорної форми (лінії, плями, тону), де основну роль відіграє площина. Та у своєму розвитку вона зазнала багатьох видозмін. Кольорова естампна графіка – приклад чудового поєднання класичних принципів площинності з можливостями живописних кольорових вальорів. Перспективи розвитку і потенціал естампа великі.

Естампна графіка – мистецтво аристократичне і елітарне, позаяк її філософські алюзії нічим необмежені, і попри це воно дуже демократичне, бо дає можливість декілька десятків перших відбитків вважати авторськими, а завдяки хорошій поліграфії ще й доступне для тиражування, а відтак для популяризації серед широкого загалу майже без втрат глибини художнього виразу, що є неможливим для інших видів образотворчого мистецтва. В тому сила і привабливість естампа для сучасних митців.  У цих властивостях естампної графіки є велика місія в епоху тотального епігонства, через доступність технічних можливостей, нести справжні злети творчої думки швидко та якісно і тим самим впливати на формування культурного продукту не лише в Україні, а й на теренах усього цивілізованого простору.

Арт-критик,
завідувач відділу графіки НМЛ ім. А. Шептицького