Виставки - "ДИВНЕ КОЛО"
Кiнець: 22 лютого 2016, 18:00
Мiсце: Виставкова зала ХХМ

Твори Б.П. Пяниди

Борис Петрович Пянида народився 28.11.1935 року в с. Дячкове на Полтавщині. З 1952 по 1959 рр. навчався в Миргородському керамічному технікумі ім. М. Гоголя на художньому відділенні у О. Сухаревського, Л. Статкевича, В. Панащатенка. У 1959 – 1996 роках працював художником на Будянському фаянсовому заводі. Твори з фаянсу експонувалися на міжнародних промислових виставках та ярмарках 1961 – 1963 у Парижі, Загребі, Токіо, Монреалі, Познані, Ріо-де-Жанейро, Лейпцигу.

З 1961 року брав участь у всесоюзних, всеукраїнських, обласних виставках. Член Національної Спілки художників України (з 1966).

1982 року нагороджений дипломом другого ступеню Головного комітету Виставки досягнень народного господарства Української РСР та почесним дипломом Міністерства легкої промисловості СРСР. Здійснив творчу подорож до Югославії.

Присвоєно звання «Заслужений художник України» (у1999)

Стипендіат Харківської облдержадміністрації в області культури і мистецтва ім. С. Васильківського (2010).

Персональні виставки у Харківському художньому музеї – 1986, 2000, 2016.

На ювілейній виставці робіт заслуженого художника України Б. Пяниди - відомого майстра Будянського фаянсового заводу представлено авторський фаянс і графіку 1963 - 2007 років. Частину експонованих творів з фаянсу 2000 року було передано автором у дар Харківському художньому музею. Роботи Б. Пяниди, створені в роки розквіту виробництва, вплинули на формування унікальної стилістики будянського фаянсу. Керамічне виробництво – складний і дорогий технологічний процес. Робота з фаянсом вимагає від художника осягнення принципів «співіснування» живопису і пластики в одному творі. У роботах Бориса Пяниди відбулося таке єднання. Розуміння майстром декоративності, володіння необхідними знаннями про природу фаянсу і технології дозволили Б.Пяниді знайти свою художню мову. Світ його образів родом з дитинства, його пов'язано з красою полтавської землі, народними традиціями в оздобленні українських хат, ніжною лірикою пісень і смутком давніх легенд. Його розписи овіяно поезією і роздумами про долю рідної землі, дорогих людей. Квіткові композиції – один із улюблених мотивів декоративних розписів художника. Вони завжди неповторно-різні за обрисами, то фантазійні, в яких вгадуються ремінісценції стилю барокко, то прості, наївні, по-дитячому зворушливі, як твори народних майстрів. Образно-емоційний лад квіткових композицій наділено відчуттям ніжності, любові та захоплення від зародження життя та радістю молодості, сумом втрати. У колористичному вирішенні розписів Борис Пянида використовує різні прийоми у вигляді сполучення щільних мазків фарби з розмитими ефектами солей, тональні контрасти і переливи вальорiв. Художник - кераміст завжди працює дещо «наосліп», тому що в процесі випалу фарби змінюють кольори і відтінки. Щоб зрозуміти закономірності цього процесу, необхідні знання і роки практики. Оригінальну графіку художника на виставці представлено акварельними ескізами розпису на фаянсі та монохромними рисунками. Багато графічних композиції вписано в тондо – «дивне коло», що звучить символічно, уособлюючи гармонію, завершеність замкнутої форми стародавнього знака. Також відомі роботи Б. Пяниди в галузі промислової графіки. У багатьох харків'ян є посуд з невеликим півником на денці. Це знаменита марки або товарний знак фаянсового заводу в Будах, автором якого є Борис Пянида.

***

1867 року поблизу Харкова з'явилось гончарне виробництво під назвою Вовча Поляна, засноване порцеляновим магнатом М.С.Кузнєцовим. Пізніше, 1883 року він перевів виробництво на нове місце в селі Буди. Скоро воно стало найбільшим центром в Україні з виробництва фаянсу. Максимальну кількість фаянсу завод випускав у 70-80-і роки XX століття експортував продукцію до Німеччини, Данії, Польщі, Словаччини, Фінляндії, Франції, Чехії, Швеції, країн Близького Сходу та Північної Африки. 2006 року Будянський фаянсовий завод зупинив виробництво, почалась процедура його ліквідації.