Виставки - Через терни до зірок
Кiнець: 03 вересня 2018, 17:40
Мiсце: Харківський художній музей

Мистецтво Михайла Дзиндри: народжене в Америці – уславлене в Україні

Харківський художній музей, Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького, Благодійний фонд "Підгорецький замок" та Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри за підтримки Посольства США в Україні в межах музейного проекту "Українська муза зарубіжжя" презентують виставку творів абстрактного мистецтва Михайла Дзиндри. Упродовж 2018 року скульптури Михайла Дзиндри мандрують містами України, зокрема виставка уже експонувалась в Одесі, Дніпрі, на черзі – Харків, а завершуватиметься у Києві.

Михайло Дзиндра народився у селі Демня Миколаївського району Львівської області у 1921 році. 1941 року вступив до Львівської мистецько-промислової школи на відділ скульптури. Впродовж навчання у школі досконало вивчив техніку різьби по дереву.

У 1944 році покинув Україну та поїхав у Словаччину, а пізніше – у Німеччину. Більшу частину життя провів у США. Повернувся на батьківщину у 1991 році, коли Україна стала незалежною.

Михайло Дзиндра помер 8 вересня 2006 року після багатолітньої хвороби, похований на Личаківському цвинтарі.

Михайло Дзиндра – абстракціоніст, з уяви якого виринали лише неіснуючі в матеріальній природі істоти та предмети. Сповідуючи кредо, що справжній митець – це будівник ще нікому невідомого, творив нестатичні та оригінальні роботи. На виставці представлені скульптури пластичних асоціацій, абстрактні форми та рельєфні портрети. Кожна із 16 експонованих робіт має свій шарм, спонукає відвідувача не бути пасивним, фантазувати. Це творчість, яка стимулює…

Майстер прожив майже все своє творче життя у США, здобув там визнання, але відчував культурний борг перед рідною Україною, і як тільки вона здобула незалежність, шукав способи передати всі свої твори Українській державі. Він не тільки своїм коштом перевіз на батьківщину близько тисячі своїх робіт, але й витратив понад 13 років життя і 100 тисяч доларів, щоб самотужки збудувати Музей у смт. Брюховичі під Львовом. Сьогодні єдиний в Україні музей модерної скульптури є окремим відділом Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького.

Під час презентації відвідувачі харківської виставки змогли здійснити захопливий віртуальний тур Музеєм модерної скульптури Михайла Дзиндри завдяки функції перегляду через VR окуляри.

Почесні гості відкриття виставки:

Тарас Возняк – Генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького

Віктор Кушніренко – директор Благодійного фонду "Підгорецький замок"

Тара Холл – заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні

Віра Максимова – помічник аташе з питань культури Посольства США в Україні