Виставки - «Благодатних сліз ключі!»
«Благодатних сліз ключі!»
Початок: 30 листопада 2015, 16:00
Кiнець: 14 лютого 2016, 18:00
Мiсце: Харківський художній музей

персональна виставка творів Володимира Федоровича Гольби

до 90-річчя з дня народження

Виставка живопису та графіки відомого харківського художника В.Ф. Гольби є підсумком його шестидесятирічного творчого шляху. Мета виставки – познайомити з найбільш цікавими живописними і графічними роботами, що свідчать про реалістичне сприйняття природи й майстерность втілення задумів художника. Його роботи привертають увагу своєрідною художньою манерою. Оптимізм, притаманний художнику як людині, визначає всю творчість Володимира Федоровича. Радість життя звучить лейтмотивом усіх його творів. Піднесено, яскраво і поетично художник передає неповторну красу української природи.

В.Ф.Гольба народився 4 серпня 1925 року в місті Актюбинськ (Росія) у сім’ї коваля. Перші кроки на шляху художньої освіти було зроблено в ізостудії Будинку піонерів, що дало змогу лише осягнути привабливість художньої творчості. Підлітком зустрів він ІІ світову війну, відчув усі негаразди воєнного часу: подовжена робітнича зміна у цеху воєнного заводу, безсонні ночі, холод і голод. Згодом, по війні, збулася давня мрія – 1947 року він вступив до Казанського художнього училища, де навчався до 1952 року у Х. Якупова та В. Куделкіна. Потім, з 1953 по 1959 рік, навчається у Харківському державному художньому інституті на графічному відділенні у Народних художників України – В. Мироненка та Г. Бондаренка, що надало йому можливість сформувати особистий стиль, своє бачення світу.

Після закінчення інституту Володимир Федорович працював художнім редактором у харківському видавництві «Прапор» (1962-65 роки), тривалий час у відділенні Торгово-промислової палати УРСР (постійно був членом художньої ради). З 1979 по 1987 рік викладав у Харківському  художньому училищі. В.Ф.Гольба є членом Національної спілки художників України з 1968 року. Починаючи з 1956 року, Володимир Гольба – постійний учасник республіканських, всеукраїнських, міжнародних та закордонних художніх виставок, яких налічується більше тридцяти.

Розпочав Володимир Гольба свою діяльність як графік, але дійсне визнання здобув у живопису реалістичного спрямування, в жанрах пейзажу, натюрморту, портрета. Першими самостійними роботами В.Ф.Гольби були жанрові сюжетні композиції. Ранні замальовки олівцем, вуглем та аквареллю, виконані з натури, потім послужили матеріалом для створення графічних серій. На початку сімдесятих років за матеріалами подорожі по Заполяр’ю художник створив серію ліногравюр «Пам'ятники архітектури XIV сторіччя», кожний аркуш якої випромінює захоплення красою стародавньої архітектури.

У 1970-80-ті роки розширюється тематичний діапазон творів майстра, збагачуються технічні прийоми. Згодом поетичне ставлення до дійсності взяло верх, і у подальших роботах цей напрямок його творчості розкрився ще повніше. Своє справжнє покликання художник знайшов у жанрі живописного пейзажу. Саме він складає більшу частину експозиції виставки. У цих творах зображено багату природу Харківщини, його пейзажі сприймаються як гімн природі, яку він любить показувати в її небуденних проявах. Радість життя втілено художником у яскравих, барвистих натюрмортах, в яких своєрідно проявляється зацікавленість автора оточуючим світом. У творчому доробку Володимира Федоровича чимале місце займають численні портрети діячів культури, мистецтва, літератури, науки. Значним його доробком є цикл портретів «Видатні релігійні діячі України».

Мистецтво Володимира Федоровича Гольби скромне та поетичне, воно вимагає довірливого, неспішного спілкування, виставка сприймається як запрошення до діалогу із масовим глядачем, перед яким митець ставить запитання, на які ще потрібно дати відповідь. Слова його живописних творів звучні і яскраві, вони хвилюють нас своєю правдивістю і глибиною творчої думки.