вул. Жон Мироносиць, 11 т/ф +38 057 706 33 94
Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд - 10:00 - 17:40 Вт - вихідний
Айвазовський І.К.

1817-1900

Живописець-мариніст, баталіст, графік. Народився у Феодосії. Початкову художню освіту отримав у Феодосії, згодом - у Петербурзькій Академії мистецтв (1833-39), де навчався у М.Воробйова і Ф.Таннера. Викладав у Петербурзькій Академії мистецтв, служив живописцем Головного морського штабу. Професор живопису, член академічної Ради, почесний член Петербурзької, Римської, Флорентійської, Штутгартської і Амстердамської академій мистецтв. Помер у Феодосії.

І.Айвазовський займає виняткове місце в історії не тільки вітчизняного, але і світового пейзажного морського живопису.

Полотна майстра, що представлено, належать до середини 50-х років XIX століття. Вони були створені у Харкові, де він жив і працював у період 1854-1855 року в зв’язку з воєнними подіями в Криму. Художник влаштовував виставки на користь поранених, брав участь у художньому житті міста, виїжджав до обложеного Севастополя, чиї героїчні дні оборони згодом відтворив у багатьох картинах. Деякі з цих творів знаходяться у зібранні нашого музею.

Марини харківського періоду творчості Айвазовського було придбано безпосередньо у живописця місцевим колекціонером А.Алфьоровим, і 1873 року передано у складі його зібрання до Музею красних мистецтв і старожитностей Імператорського Харківського університету, а згодом успадковано сучасним Харківським художнім музеєм.

У цих краєвидах майстер відобразив картини, пов’язані із його враженнями під час подорожі країнами Західної Європи у 1840-і роки, коли він був пенсіонером Академії мистецтв у Італії і відвідав Німеччину, Францію, Іспанію, Голландію. Картини дуже різні за настроєм і колоритом, що продиктовано характером  зображення морської стихії. Унікальний метод художньої імпровізації, яким володів художник, абсолютна пам’ять дозволили відтворити з бездоганною точністю ці краєвиди.

  • Пiсля бурi Пiсля бурi масло